10.1 C
Pec
E diel, 26 Mars, 2023

Ndihmuan Putinin për të fshehur dhjetëra miliona franga, dalin në gjyq katër bankierë në Zvicër

Katër bankiere akuzohen se kanë ndihmuar presidentin rus, Vladimir Putin për të fshehur dhjetëra miliona franga.

Bankierët janë paraqitur në një gjykatë zvicerane të akuzuar se kanë ndihmuar për të fshehur dhjetëra miliona franga në emër të Vladimir Putin.

Burrat, të cilët kishin role të larta në degën zvicerane të Gazprombank të Rusisë, akuzohen se kanë ndihmuar Sergei Roldugin, një mik i ngushtë i presidentit rus i cili është përshkruar si “portofoli i Putinit”, për të lëvizur miliona përmes llogarive bankare zvicerane pa detyrimin e duhur. kontrollet e kujdesit.

Burrat, tre rusë dhe një shtetas zviceran që nuk mund të identifikohet, nën kufizimet zvicerane të raportimit u paraqitën në gjykatën e qarkut të Cyrihut të mërkurën. Ata i mohuan akuzat.

Roldugin, kumbari i vajzës së madhe të Putinit, Maria, thuhet se ka vendosur 50 milionë dollarë në llogaritë zvicerane midis 2014 dhe 2016, pa asnjë shpjegim të besueshëm se nga kishin ardhur paratë. Ai gjithashtu dyshohet se kishte planifikuar të derdhte më shumë se 10 milionë dollarë në vit në llogaritë zvicerane përmes një rrjeti kompleks kompanish guaskë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...