26.4 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

Në 50 vjetët e fundit të Albanifest, për herë të parë merr pjesë edhe ansambli “Vatra”

Albanifest që zhvillohet në Wintertur të Cyrihut, shënon këtë vit 50-vjetorin e themelimit.

Këtë jubile do të ketë edhe një të ftuar të veçantë, që merr pjesë për herë të parë, është ansambli “Vatra”, i mirënjohur në trojet shqiptare për krijimtarinë dhe vlerat që ka.

Festivali që mbledhë artisë të mirënjohur, këtë vit do të zhvillohet për tre ditë, nga 28 – 30 qershor.

“Vlen të theksohet se kjo është hera e  parë që një ansambël apo shoqëri shqiptare merr pjesë në këtë event, ku përfaqësohen pothuajse të gjitha komunitetet tjera që jetojnë në Zvicër”, thuhet mes tjerash në komunikatën e njoftimit.

Më poshtë, iu sjellim njoftimin e plotë lidhur me Albanifest.

Në 50 vjetët e fundit të Albanifest, për herë të parë ansambli “Vatra” përfaqëson kulturën dhe traditën shqiptare!

Pavarësisht jetesës në një shtet tjetër, shqiptarët e Zvicrës gëzojnë atdhedashuri dhe përçojnë vlera burimore të shquara shqiptare.

Ansambli i këngëve dhe valleve burimore shqiptare “Vatra” në Zvicër për vite me radhë ka ruajtur vlera kulturore e kombëtare. Kësaj radhe, ky ansambël për herë të parë do të përfaqësoj kulturen shqipare në festivalin e shquar “Albanifest”.

Albanifest cilësohet si festa më e madhe e një qyteti në Evropë “grösstes Stadfest in Europa”.

Vlen të theksohet se kjo është hera e  parë që një ansambël apo shoqëri shqiptare merr pjesë në këtë event, ku përfaqësohen pothuajse të gjitha komunitetet tjera që jetojnë në Zvicër.

“Përmes veshjes së shumëllojshme të anëtarëve tanë, ushqimeve tradicionale, promovimin e produkteve vendore si dhe muzikën tonë të dashur me këngë e valle Ansambli VATRA do të  prezentojë me krenari bukuritë e trojeve shqiptare!

Albanifest mbahet nga data 28-30 qershor 2024. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...