20.5 C
Pec
E martë, 16 Prill, 2024

Në armën e autorëve të masakrës në Zelandën e Re edhe emri “Skanderbeg”

49 viktima dhe dhjetëra të plagosur është bilanci i sulmit nga ekstremistët të djathtë në dy Xhami në Zelandën e Re. Fillimisht u dyshua se ishte një sulm kundër emigrantëve, por emrat e shkruar në armët e përdorur nga ta janë të personave që evidentojnë faktin se objektiv i sulmit ishin vetëm myslimanët.

Emrat e personazheve historikë të cilët kanë luftuar ndër shekuj kundër myslimanëve, kryesisht turqve, ishin të shkruar në armët e përdorur nga autorët e kësaj masakre, transmeton tch.

Një ndër këta emra dallohet të jetë edhe “Skanderbeg”, i cili besohet se i referohet heroit tonë kombëtar, i cili shërbeu si barrierë për vite të tëra në frenimin e osmanëve në Evropë./Njeshi

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...