27.9 C
Pec
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Në Dollc të Klinës zbulohet memoriali i heronjve të familjes Prenademi

Në Dollc të Klinës u zbulua memoriali i heronjve të familjes Prenademi.

Preni, Palushi, Preka e Nika ranë dëshmorë në luftën e fundit të Kosovës. Në zbulimin e memorialit ishte i pranishëm edhe kryetari i Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës

Gjatë historisë sonë së lavdishme, breza të tërë patriotësh shqiptarë rezistuan kundër secilit pushtues. Ata nuk e duruan robërinë, por zgjodhën të qëndrojnë të pathyeshëm e të mos i nënshtrohen armikut.  Për familjen Prenademi kam pasur rastin të dëgjoj rrëfime nga shumë njerëz. Kjo familje atdhetare tradicionalisht dha luftëtarë dhe mori pjesë në kryengritjet kundër pushtimit. Shembullin e brezit të hershëm të kësaj familje e ndoqën edhe brezi i ri, si luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, shkroi Haradinaj në Facebook./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...