10.8 C
Pec
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Në Istog u kujtua dhe nderua vepra e atdhetarit Bajram S. Gashi

Këto ditë ditë Istog, u kujtua dhe nderua vepra jetësore e patriotit dhe atdhetarit Bajram Salih Gashi.

Me rastin e aktivitetit letrar që u organizua nga Klubi Letrar “Podguri” në Istog dhe promovimit të librit monografik kushtuar Bajram S.Gashit në shenjë nderimi u bënë edhe  homazhe e nderime pranë Pllakës perkujtimore të tre Heronjëve të kombit, Bajram Sali Gashi, Ramë Alia(Muzliaj) dhe të birit Salih Rama.

Për t’i nderuar tre burrat e Uçës morën pjesë shumë përsonalitete mbarëkombëtare.

Nuradin Imeraj ishte organizator i aktivitetit.
U promovua poashtu edhe libri monografik “Kosova, andrra e jetës sime”, kushtuar atdhetarit Bajram S. Gashi.
Në emër të familjarëve dhe pasardhësve të atdhetarit dhe strategut për Shqipërinë etnike Bajram S Gashit, ka folur ish-Kryetrai i BIK-ut të Pejës, mulla Nexhmedin Hoxhaj i cili falënderojë autorin Gashi për mundin dhe sakrificën e botimit të këtij libri  monografik. Hoxha poashtu poetëve ju urojë punë dhe krijimtari të mbarë.

Sefer Muzlijaj, ish i burgosur politik, një burrë Uçe i cili asnjëherë nuk u pajtua me regjimin komunisto-Jugosllav, u paraqit me një ese të gjërë voluminoze kushtuar dy kapedanëve Bajram Gashit dhe Ramë Alisë me të birin mbi lidhjet zinxhirore me luftëtarët tjerë anekēnd trojeve shqiptare./Njeshi&RADIO 1/]

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...