5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Në Kosovë kafja e çaji, pihet me miliona kilogramë

Rreth 10 milionë kilogramë kafe e çaj konsumohen nga kosovarët përgjatë një viti. Disa i konsumojnë nëpër shtëpitë e tyre, e të tjerët zgjedhin që t’i pinë në lokalet që i shërbejnë. Aktualisht, në gjithë vendin janë 530 kafene dhe 134 çajtore, ku shërbehet kafe dhe çaj

Në Doganën e Kosovës deklarojnë se për çdo vit në vend hyjnë deri në 10 milionë kilogramë kafe e çaj, dhe se për këto produkte shpenzohen me miliona euro nga kosovarët.

Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci  ka thënë se gjatë një viti, kosovarët konsumojnë 7.5 milion kg kafe dhe mbi 2 milion kg çaj.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...