22 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Në Kosovë u mbajtë Samiti i parë i M&A 2024, mbështetur KSWV-OEZK dhe USAID-i

Është zhvilluar për herë të parë në Kosovë, Samiti i M&A 2024, organizuar nga Shoqata e Biznesit Zviceran-Kosovar (KSWV-OEZK) në bashkëpunim me Aktivitetin e USAID-it për Promovimin e Investimeve dhe Qasjen në Financa.

Lajmin e ka bërë të ditur Oda Ekonomike Zvicërano-Kosovare, përmes një komunikate përmbledhëse.

Ngjarja ka bërë bashkë profesionistë të sektorit bankar, kapitalistë sipërmarrës dhe sipërmarrës vendorë për të eksploruar botën dinamike të bashkimeve dhe blerjeve në Republikën e Kosovës.

Komunikata e plotë:

‘Jemi të entuziazmuar të ndajmë pikat kryesore nga Samiti i parë i M&A 2024,  organizuar nga Shoqata e Biznesit Zviceran-Kosovar (KSWV-OEZK) në bashkëpunim me Aktivitetin e USAID-it për Promovimin e Investimeve dhe Qasjen në Financa. Kjo ngjarje historike bashkoi një përzierje të jashtëzakonshme të profesionistëve të sektorit bankar, kapitalistëve sipërmarrës dhe sipërmarrësve vendorë për të eksploruar botën dinamike të bashkimeve dhe blerjeve në Republikën e Kosovës.

✨ Marrëdhëniet kryesore:

🔹 Histori Suksesi Sipërmarrës: Kemi dëgjuar rrëfime frymëzuese nga sipërmarrës vendas që janë angazhuar me sukses në M&A, duke hedhur dritë mbi strategjitë dhe arritjet e tyre.

🔹 Vlerësimi i M&A: Ekspertët nënvizuan rëndësinë e vlerësimit rigoroz të M&A, duke ofruar njohuri mbi praktikat më të mira dhe konsiderata kritike për arritjen e marrëveshjeve efektive.

🔹 Financimi M&A: Diskutimet theksuan rrugë të ndryshme financimi, duke theksuar rolin vendimtar të sigurimit të mbështetjes së duhur financiare për të nxitur bashkime dhe blerje të suksesshme.

Ky samit ka vendosur skenën për bashkëpunim dhe rritje të vazhdueshme në peizazhin e M&A, duke nxitur një mjedis të pjekur për inovacion dhe zhvillim.’-thuhet në komunikatë.

Për ngjarjen ka folur edhe Gëzim Gjikolli, Ekspertë të Zhvillimit Ndërkombëtarë nga ‘Deloitte’ Kosova, e që në samit ka qenë pjesë e panelit.

‘Kjo ngjarje prestigjioze mbledhë së bashku drejtues të industrisë dhe ekspertë për të diskutuar tendencat dhe strategjitë më të fundit në bashkimet dhe blerjet. Isha i emocionuar të ndaja njohuritë e mia dhe të përfshihesha në diskutime që provokonin mendime me kolegë profesionistë. Një ditë mësimi, rrjetëzimi dhe eksplorimi i peizazhit dinamik të M&A!’-thotë Gjikolli./Njeshi&RADIO 1/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...