4.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Vdes ish-bashkëpunëtori i ngushtë i Clintonit, Bill Richardson

Në moshën 75 vjeçare ka ndërruar jetë ish-zyrtari i lartë në Adminsitraën e Bill Clinton, Bill Richardson, i njohur për angazhimet e tij diplomatike gjatë luftërave të përgjakshme në ish-Jugosllavi.

Për vdekjen e Richardson, ka raportuar CNN duke shkruar se “Ish-guvernatori i Nju Meksikos, Bill Richardson, një personazh i gjatë i politikës demokratike me radhë si Sekretar i Energjisë dhe ambasador i SHBA-së në Kombet e Bashkuara nën administratën e Klintonit, vdiq të premten”.

Gjithashtu për vdekjen e tij kanë reaguar edhe shumë politikanë amerikanë e gazetarë.

Richardson në vitin 1998, më 3 qershor, kishte takuar në New York ish-presidentin Ibrahim Rugova, ku edhe kishin diskutuar për situatën e rënduar në Kosovë./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...