6.6 C
Pec
E enjte, 23 Mars, 2023

Ne mund të jemi njerëzit e fundit që do ta shohim këtë kometë – kur do të jetë më afër Tokës dhe si ta pikasim atë?

Ne mund të jemi njerëzit e fundit që shohim kometën e gjelbër që do të kalojë pranë Tokës nga shtrirja e jashtme e sistemit diellor në fund të janarit dhe në fillim të shkurtit.

C/2022 E3 (ZTF), ose shkurt Kometa ZTF – emri që astronomët i dhanë pasi Objekti Kalimtar Zwicky e zbuloi atë në mars – nuk ka qenë në lagjen tonë kozmike që nga Epoka e fundit e Akullit.

Studiuesit llogaritën se topi i akullt i gazit, pluhurit dhe shkëmbit rrotullohet rreth diellit përafërsisht 50,000 vjet, që do të thotë se Neandertalët ende po ecnin në Tokë dhe njerëzit sapo kishin migruar nga Afrika për herë të parë kur kometa ishte afër.

Pa teleskopë apo dylbi, ata popuj të lashtë mund të mos e kenë parë fare kometën. Dhe mund të mos ekzistojë kurrë një mundësi tjetër për ta parë atë përsëri.

“Disa parashikime sugjerojnë se orbita e kësaj komete është aq e çuditshme sa nuk është më në një orbitë – kështu që nuk do të kthehet fare dhe thjesht do të vazhdojë”, tha për Newsweek, Jessica Lee, një astronome në Observatorin Mbretëror të Greenwich.

Kështu që mund t’ia vlejnë përpjekjet për ta parë dhe për t’u bërë një nga njerëzit e paktë që e kanë parë ndonjëherë atë nga afër. Si mund ta shohim?

Kur mund ta shihni kometën e gjelbër

Në hemisferën veriore, kometa e gjelbër duhet të jetë e dukshme pak para agimit në fund të janarit, sipas NASA-s.

Një hënë e re plotësisht me hije mund të sigurojë qiellin ideal të errët për të spiunuar kometën më 21 janar.

Si mund ta shihni kometën e gjelbër

Në fillim, për ta parë atë mund t’ju duhet një teleskop, por ndërsa ajo i afrohet Tokës, shikuesit mund ta shohin atë me dylbi, apo edhe me sy të lirë.

“Kometat janë jashtëzakonisht të paparashikueshme, por nëse kjo vazhdon trendin e saj aktual në shkëlqim, do të jetë e lehtë të dallohet me dylbi, dhe është thjesht e mundur që mund të bëhet e dukshme me sy të lirë nën qiellin e errët”, shkroi NASA në një përditësim në 29 dhjetor.

Për ta parë më mirë, zgjidhni një natë pa re dhe largohuni nga dritat e qytetit, në qiejt më të errët të mundshëm. Kur hëna është e errët, ose të paktën kur është nën horizont, qielli do të jetë edhe më i errët.

Nëse jeni afër një zone urbane, mund të duhet të sillni dylbi apo edhe një teleskop, në rast se dritat e mbysin kometën me sy të lirë.

Ku të shikoni në qiellin e natës për kometën ZTF

Shikoni yjet e duhur për të parë kometën e gjelbër. Sipas EarthSky.org, kometa është aktualisht e dukshme duke kaluar nëpër konstelacionin Boötes, pranë kufirit të saj me Herkulin. Ajo është drejtuar drejt Polaris – Ylli i Veriut – dhe do të jetë e dukshme në afërsi të yllit më 30 janar. Do të shfaqet më herët në mbrëmje ndërsa i afrohet Polaris./Njeshi&Telegrafi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...