20.2 C
Pec
E premte, 24 Maj, 2024

Në partinë e Netanyahut kërkohet të ketë përgjigje ndaj Iranit

Hanoch Milwidsky, i cili është nënkryetar i parlamentit izraelit dhe një anëtar i Knesset-it nga Partia Likud e kryeministrit Netanyahu, i ka thënë BBC-së se ka unanimitet në qeverinë izraelite se duhet të ketë një përgjigje ndaj sulmit iranian.

“E dinim se po vinte, kishte shumë pritshmëri dhe ishim shumë të lumtur që përfundoi ashtu siç përfundoi, të paktën këtë raund”, tha ai për programin Newshour të BBC-së, duke iu referuar numrit të madh të dronëve dhe raketave që ishin përgjuar.

“Unë nuk mendoj se dikush në qeveri po sugjeron realisht që të mos hakmerret ndaj këtij akti”.

I pyetur nëse ai besonte se kishte një unanimitet të ngjashëm brenda kabinetit të luftës të Izraelit, i cili u formua pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, ai tha: “Absolutisht”.

“Unë nuk mendoj se dikush me mendjen e tij të drejtë mund të presë që të mos hakmerret pasi qindra raketa u hodhën në drejtimin tonë”.

Duke pranuar dëshirën e SHBA për të shmangur përshkallëzimin ushtarak në fokus të diplomacisë, ai tha se kjo ishte një “kohë shumë vendimtare në historinë e Izraelit”.

“Sigurisht që dëgjojmë, konsultohemi me të gjithë miqtë tanë në botë, por në fund fjala e fundit duhet të jetë e jona”, ka raportuar BBC.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...