21.5 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Nënsekretarja amerikane viziton Kosovën, pritet të takohet me Osmanin dhe Kurtin

Nënsekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike, Elizabeth M. Allen do të vizitojë Kosovën dhe rajonin nga data 12 deri më 20 maj, derisa në vend pritet të takohet edhe me krerët e shtetit, presidenten Vjosa Osmani, si dhe kryeministrin Albin Kurti.

Në njoftimin e lëshuar nga ambasada amerikane në Prishtinë, thuhet se vizita e saj është për të thelluar partneritetet me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për të avancuar qëllimet e të përbashkëta të bashkëpunimit rajonal dhe integrimit evropian.

“Nënsekretarja e Shtetit për Diplomacinë Publike Liz Allen do të udhëtojë në Bosnje dhe Hercegovinë, Serbi, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut 12-20 maj për të thelluar partneritetet me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe për të avancuar qëllimet e të përbashkëta të bashkëpunimit rajonal dhe integrimit evropian. Nën Sekretarja Allen do të theksojë vlerat themelore demokratike që ndajmë me njerëzit e Ballkanit Perëndimor dhe rëndësinë e punës së bashku për të mbrojtur shoqëritë e lira dhe të hapura nga ndikimi keqdashës”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Me Osmanin dhe Kurtin, nënsekretarja Allen do të diskutojë mbështetjen e SHBA-së për rrugëtimin euroatlantik të Kosovës dhe partneritetin e SHBA-së me Kosovën për të luftuar dezinformimin.

Poashtu ajo do të takojë edhe pjesëtarë amerikan të KFOR-it, si dhe për të theksuar përkushtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit.

Diplomatja amerikane pritet të zhvillojë edhe takime me studentë të inxhinierisë, teknologjisë, matematikës e shkencës.

“Në Prishtinë, Kosovë, nënsekretarja Allen do të takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti për të diskutuar mbështetjen e SHBA-së për rrugën e Kosovës drejt integrimit euroatlantik dhe partneritetin tonë me Kosovën për të luftuar dezinformimin e huaj dhe ndikimin malinj. Ndërsa në Kosovë, nënsekretarja Allen do të vizitojë pjesëtarët e shërbimit amerikan të dislokuar si pjesë e Misionit Paqëruajtës të Forcave të NATO-s (KFOR) në Camp Nothing Hill, duke nënvizuar përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit. Nënsekretari Allen do të zhvillojë gjithashtu diskutime me studentë të ndryshëm kosovarë të angazhuar në lëndët e shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës në Institutin Teknologjik Rochester – Kosovë”, thuhet tutje në njoftim.

Nënsekretarja amerikane fillimisht do të udhëtojë drejt Sarajevës, për të vazhduar më pas në Beograd e Prishtinë, dhe në fund në Shkup./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...