13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Nëntë shenja paralajmëruese se nuk po hamë mjaftueshëm yndyrë

Ndonëse shumë njerëz e kanë konsideruar yndyrën si një nga fajtorët kryesorë për rritjen e shkallës së obezitetit dhe diabetit të tipit 2 prej vitesh, hulumtimet e fundit kanë treguar se një sasi e caktuar yndyre sjellë shumë përfitime për shëndetin tonë.

Siç raportohet nga HuffPost, dietologët pohojnë se yndyra është thelbësore për shëndetin tonë dhe pa yndyrë të mjaftueshme në dietë, lëkura, flokët, hormonet, nivelet e energjisë dhe funksionet metabolike mund të vuajnë.

Përkatësisht, duke pasur parasysh se yndyrat e shëndetshme ndihmojnë trupin tonë në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e membranave qelizore dhe në përthithjen dhe transportin e vitaminave, marrja e pamjaftueshme e tyre rezulton në dëmtimin e funksioneve të këtyre proceseve.

Siç shpjegon dietologia Rebecca Gaëthorne, ka disa shenja paralajmëruese që tregojnë se po konsumojmë shumë pak yndyrë.

Këto janë:

Lëkurë të thatë dhe me luspa

Sytë e thatë

Ndjenja e të ftohtit të vazhdueshëm

Flokë të thatë

Rënia e flokëve

Probleme hormonale, duke përfshirë ato me ciklin menstrual

Ndjenja e vazhdueshme e urisë

Probleme me përqendrimin/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...