17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Nesër, një asteroid i madh do të kalojë shumë pranë Tokës

Sipas agjencisë amerikane të hapësirës NASA, 2023 JK është sa një aeroplan komercial. Asteroidi JD4 – i cili është afërsisht me të njëjtën madhësi si 2023 JK – do të kalojë gjithashtu nesër dhe do t’i mungojë Tokës pothuajse dyfishin e distancës.

NASA parashikon një fundjavë intensive në hapësirë ​​- tre asteroidë të tjerë do të kalojnë jo shumë larg Tokës: Mermeri Blu me madhësinë e një autobusi, 2023 JL2 me madhësinë e një aeroplani dhe HG11 – me një diametër prej vetëm shtatë metrash – i cili do të afrohet në 4.5 milion kilometra.

Kalimi i JK 2023 mund të jetë shumë i rrezikshëm në krahasim me shkëmbinjtë e tjerë lundrues, por njerëzimi nuk duhet të ndryshojë ende planet e tij për fundjavën. Për krahasim, Hëna është 380,000 kilometra larg Tokës, dhe në raste të rralla kur asteroidët godasin planetin tonë, zakonisht nuk ndodh shumë.

“Rreth një herë në vit, një asteroid me madhësinë e një makine përplaset në atmosferën e Tokës, krijon një top zjarri mbresëlënës dhe digjet para se të arrijë në sipërfaqe”, njoftoi NASA.

Rreth 65 milionë vjet më parë, një asteroid me madhësi mali zhduku dinosaurët dhe pjesën më të madhe të jetës në Tokë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...