23.2 C
Pec
E hënë, 2 Gusht, 2021

Nga 0 në 100 km/orë për vetëm 2 sekonda: Tesla Model S Plaid thyen rekorde

Testet e para të pavarura vërtetojnë që vetura elektrike përshpejton jashtëzakonisht shumë.

Në ngjarjen e lansimit të modelit të ri Tesla Model S Plaid, disa të ftuar tashmë ishin në gjendje të shihnin përshpejtimin e madh të automjetit.

Motor Trend tani po ofron shifrat e performancës në një provë të parë të pavarur. Sipas kësaj, Model S Plaid me 1,020 kuaj fuqi, arrin të kap shpejtësinë nga 0 në 100 km/orë, për vetëm 2.07 sekonda.

Motor Trend arriti të prekte shpejtësinë nga 0 në 100 km/orë, duke thyer rekordin e mëparshëm që e kishte Model S P100D Ludicrous +, ku ky model e kishte arritur këtë shpejtësi për 2.09 sekonda.

Modelit S Plaid iu deshën 9.34 sekonda për të përfunduar miljen e katërt me një shpejtësi maksimale prej 152.2 mph (244.9 km / orë).

Këtu u mposht LaFerrari, i cili ka mbajtur rekordin prej 9.74 sekondash dhe 238.2 km / orë (148 mph) që nga viti 2015.

Model S Plaid gjithashtu mori kurorën në provën e frenimit (0 – 100 mph – 0). Deri më tani, McLaren Senna shkëlqeu këtu me 8.5 sekonda. Makina elektrike e Tesla-s përfundoi provën në 8.2 sekonda.

Konkurrenca Rimac

Vetëm hiper vetura e Rimac Nevera mund të konkurronte me Model S Plaid. Me 1.914 kuaj fuqi, duhet të arrijë 100 km/orë në vetëm 1.85 sekonda. Megjithatë, ky është një prodhim i kufizuar për 2 milionë euro. Çmimi për Model S Plaid fillon me pak më pak se 130,000 euro. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...