5.7 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Nga Messi te Mbappe dhe Haaland – favoritët e hershëm për të fituar Topin e Artë 2023

Ceremonia e Topit të Artë 2023 do të pritet me padurim për disa arsye dhe pritet të jetë shumë më interesant dhe garë më e fortë dhe më e ngushtë se në vitet e fundit.

Ende nuk është caktuar një datë për ndarjen e çmimit më të madh individual të futbollit, Topi i Artë, por do të jetë viti i parë që do të merret parasysh ndryshimi në kriteret e çmimit larg një viti të plotë kalendarik.

Më parë, arritjet e një lojtari nga janari deri në dhjetor në një vit të caktuar ishin ato mbi të cilat bazohej Topi i Artë, gjë që në mënyrë konfuze e bëri atë të ndahej në dy gjysmë sezone.

Megjithatë, tani një sezon tipik i plotë i klubit nga një verë në tjetrën është koha kur gjërat do të gjykohen në aspektin individual.

Pikërisht në mes të kësaj për çmimin Topi i Artë 2023 ishte Kupa e Botës “Katar 2022”, me ndeshjet e Kampionatit Botëror që do të luajnë rol të madh në ndarjen e çmimit të edicionit të ardhshëm.

Turneu i Kupës së Botës gjithmonë ndikon shumë në përbërjen e listës së ngushtë dhe këtë herë nuk do të jetë ndryshe.

Ka ende një gjysmë sezoni të rregullt të futbollit për të luajtur, gjatë të cilit do të vendosen të gjithë trofetë e ndryshëm të klubeve. Por nga gjysma e parë e sezonit 2022/23 dhe Kupa e Botës tashmë ka një ide rreth kandidatëve.

Faqja e njohur sportive One Football ka hedhur një vështrim duke vendosur 15 nga favoritët e hershëm për Topin e Artë të ardhshëm.

Topi i Artë 2023 – favoritët e hershëm nga më i vogli të më i madhi

Sofyan Amrabat (Fiorentina & Marok)

Paraqitjet e tij si zemra rrahëse e skuadrës së Marokut që bëri historinë e futbollit afrikan në Kupën e Botës, sigurisht që do t’i sjellë atij një nominim. Karriera e tij në klub madje mund të rritet nëse ndodh një transferim në janar.

Khvicha Kvaratskhelia (Napoli & Gjeorgjia)

Nëse Napoli vazhdon siç ka filluar dhe fiton titullin e parë të Serie A që nga ditët e Diego Maradona, ka të gjitha mundësitë që ylli i tyre më i ri të jetë në garë për Topin e Artë. 21-vjeçari pati 18 gola në 17 paraqitje para pushimit.

Enzo Fernandez (Benfica & Argjentinë)

Lojtari i ri më i mirë i Kupës së Botës “Katar 2022” do të fitojë një lëvizje të madhe parash në një moment në vitin 2023. Ai ishte tashmë në radarin e gjigantëve evropianë, por shfaqja e tij në Katar e ka bërë tani një emër kryesor.

Achraf Hakimi (Paris Saint-Germain & Marok)

Mbrojtësi i krahut është i domosdoshëm si për klubin ashtu edhe për kombëtaren. Ai ishte një anëtar kyç i Marokut në Kupën e Botës dhe ende shpreson të fitojë të gjitha me Paris Saint-Germain në qershor. Asnjë mbrojtës nuk e ka fituar Topin e Artë që nga viti 1996.

Mohamed Salah (Liverpool & Egjipt)

Mungoi në Kupën e Botës, por ka shifra të shkëlqyera për Liverpoolin para pushimit të mes-sezonit dhe tani pas rifillimit. 15 golat e tij në të gjitha garat përfshinin shtatë në vetëm gjashtë ndeshje të grupeve të Ligës së Kampionëve, megjithëse shanset ka të ngjarë të varen nga fitimi i trofeve.

Luka Modric (Real Madrid & Kroaci)

37-vjeçari vazhdon të sfidojë logjikën me paraqitjet e tij për klubin dhe vendin. Real Madridi po shikon tjerë trofe këtë sezon, ndërsa Kroacia arriti në gjysmëfinale të Kupës së Botës për herë të tretë në historinë e saj 30-vjeçare.

Emiliano Martinez (Aston Villa & Argjentinë)

Fituesi i Dorezës së Artë të Kupës së Botës ka të ngjarë të jetë ndër të nominuarit për atë arritje. Pritja e tij e pabesueshme në fund të finales kundër Francës kontribuoi drejtpërdrejt që Argjentina të ngrinte përfundimisht trofeun e Kupës së Botës.

Antoine Griezmann (Atletico Madrid & Francë)

Duke luajtur në Botërorin e tij të tretë, francezi u kujtoi njerëzve saktësisht pse ai ka reputacionin që ka. Ky është gjithashtu një Griezmann paksa i ndryshëm, krijues dhe jo golashënues.

Vinicius Junior (Real Madrid & Brazil)

Një Botëror zhgënjyes, ndoshta, por 10 gola dhe pesë asistime në 21 paraqitje për një skuadër të Real Madridit që ka mbetur pa Karim Benzema për pjesën më të madhe të sezonit tregon historinë e vet.

Robert Lewandowski (Barcelona & Poloni)

Golat nuk janë tharë saktësisht, pavarësisht se e ka shkëmbyer sigurinë e futbollit gjerman për një sfidë të re në Spanjë – ai tashmë ka shënuar 18 herë në 19 paraqitje për Barcelonën. Dy gola në Katar ishin gjithashtu të parët e tij në një Kampionat Botëror.

Kevin De Bruyne (Man City & Belgjikë)

Dukej një hije e vetvetes së tij të zakonshme në Kupën e Botës, megjithatë forma e tij në Manchester City ka qenë e jashtëzakonshme. Tashmë janë 15 asistime dhe po numërohen, me 10 në Ligën Premier dhe sigurisht për të thyer rekordin e garës për një sezon të vetëm (20 asistime).

Neymar (Paris Saint-Germain & Brazil)

Ai arriti rekordin e golave ​​të të gjitha kohërave të Peles në Brazil gjatë Kupës së Botës dhe numrat e tij me klubin kanë qenë të pabesueshëm. Deri më tani në 2022/23, Neymar është përfshirë në 27 gola për skuadrën e PSG-së, e vendosur për të fituar një tjetër titull në Ligue 1 dhe me një shans për lavdi të pakapshme në Ligën e Kampionëve.

Erling Haaland (Man City & Norvegji)

Ylli më i ri i Manchester City nuk pati mundësinë të luajë në Kupën e Botës. Megjithatë, ai ka tejkaluar pritshmëritë që nga transferimi në futbollin anglez, duke shënuar 24 gola në vetëm 19 paraqitje deri në kohën kur erdhën Krishtlindjet.

Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain & Francë)

Vetëm lojtari i dytë mashkull në histori që shënon një het-trik në një finale të Kupës së Botës. Ai nuk e fitoi atë, por ishte një arsye kryesore që Franca arriti përsëri në finale dhe u fut në vendin e gjashtë në listën e golashënuesve të të gjitha kohërave të Kupës së Botës. Mbappe ka 19 gola për PSG-në këtë sezon.

Lionel Messi (Paris Saint-Germain & Argjentinë)

Edhe pse lojtarët e tjerë janë të nominuar të denjë, është pothuajse e pamundur të shohësh dikë tjetër të fitojë Topin e Artë në vitin 2023. Messi ishte fituesi i Topit të Artë si lojtari më i mirë në Kupën e Botës , përpara se të ngrinte përfundimisht trofeun si kapiten. Një Topi i Artë i tetë i mahnitshëm bën thirrje.

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...