15.9 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Ngjarjet në veri, reagon zëvendëskryeministri Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ka reaguar pas zhvillimeve të sotme në tri komunat veriore të Kosovës.

Ai ka thënë se nuk ka mundësi që kryetarët e asnjë komune të kenë besimin e 100 për qind të qytetarëve, prandaj bëri thirrje që t’u jepet mundësia edhe atyre treve që ta dëshmojnë veten.

“Kryetarët e komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit, që u betuan dje, e kanë obligim ligjor të fillojnë punën menjëherë. Institucionet publike e kanë obligim të sigurojnë kushtet që të njëjtët të ushtrojnë detyrat dhe përgjegjësitë e tyre. Si kryetarë të komunave, ata mund të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre vetëm nga ndërtesat e komunës. Të ardhur me votë, mund edhe të rrëzohen me votë. Të përzgjedhurit e qytetarëve si rregull rrallëherë gëzojnë mbështetjen e secilit qytetar. Por kjo nuk nënkupton që qytetarët e pakënaqur mund të bllokojnë shkuarjen e të përzgjedhurve në vendet e tyre të punës”, thotë Bislimi.

Ai thekson se një praktikë e tillë do të çonte shumë lehtë në situata absurde ku asnjë kryetar, në asnjë komunë nuk do të mund të ushtronte detyrat e marra.

“Kryetarët e porsaemëruar i uroj për përgjegjësitë e reja dhe ua rikujtoj që janë aty për të promovuar interesat e secilit qytetar pa dallim të bindjeve politike, përkatësisë etnike, statusit social, moshës apo gjinisë. Qytetarët i ftoj që t’u japin kohë të sapozgjedhurve të tregojnë se në ç’masë i qëndrojnë mbrapa premtimeve të bëra dhe principeve të një qeverisjeje të drejtë, efikase, transparente, e në shërbim të qytetarit”.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...