5.5 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Ngrohja globale zbulon anën e errët të Mont Everest

Si rezultat i ngrohjes globale, akullnajat po shkrihen në malin Everest dhe zbulojnë trupat e alpinistëve që mbetën të varrosur nën dëborë dhe akull.

Pothuajse 300 alpinistë humbën jetën në një përpjekje për t’u ngjitur në majën më të lartë në botë dhe besohet se dy të tretat e trupit janë ende të mbuluara me borë.

Në fillim të sezonit të alpinizmit pranveror, trupat po tërhiqen nga ana kineze e malit në veri, raporton BBC.

“Ne hoqëm trupat e disa alpinistëve që vdiqën në vitet e fundit, por tani po paraqiten trupa të vjetër që kanë mbetur të varrosur në dëborë”, tha ish-presidenti i Shoqatës së Alpinizmit të Nepalit Ang Chering Sherpa.

Ekspertët thonë se kostoja e zhvendosjes së trupave të alpinistëve të vdekur është ndërmjet 40.000 deri 80.000  dollarë, transmeton KosovaPress.

Më shumë se 4.800 alpinistë kanë arritur deri tani me sukses në Mont Everest. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...