3 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Nis projekti 4 milionësh i BE-së për deminimin e Kosovës

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomáš Szunyog, ka njoftuar se sot ka filluar projekti i Veprimit për Deminimin e Kosovës, financuar nga Bashkimi Evropian.

Në rrjetin social Tweeter ai është shprehur krenar me këtë projekt të BE-së me partnerët në Kosovë. BE-ja do të investojë pothuajse 4 milionë euro për pastrim dhe për përdorim të sigurt të zonave të prekura nga minat dhe mbetjet e municioneve thërrmuese”, ka shkruar ambasadori Szunyog.

“Krenar që lançojmë sot projektin e BE-së në Kosovë për deminim me partnerët tanë zbatues “TheHALOTrust” nga Norvegjeze. BE-ja do të investojë pothuajse 4 milionë euro për pastrimin dhe çlirimin për përdorim të sigurt të zonave të prekura nga minat dhe mbetjet e municioneve thërrmuese”, ka shkruar Szunyog./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...