9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

Niset treni për Bllacë në kujtim të gjenocidit Serbë

Treni që para 20 viteve ka bartur  banoret e Kosovës për në vendet e rajonit dhe ka larguar qytetar nga vendet e tyre, sot ka marrë përsëri rrugën mirëpo më një qellim tjetër.

Qytetar nga e tërë Kosova janë bashkuar sot në këtë tren dhe kanë marrë rrugën për në Bllacë, aty kur në vitet 99 u bë gjenocidi i shqiptarëve nga Serbia.

Qytetarët të cilët kanë marrë këtë rrugë e kanë ende të freskët përudhen më të vështirë të tyre.

Për ta sot po kthehet në kujtesë çasti kur vagonët e stërmbushur po largoheshin në drejtim të Maqedonisë më popullin e pafajshme.

Ndryshe për nderë të 20 vjetorit të gjenocidit në Bllacë sot do të vendoset edhe gurthemeli i muzeut në të cilin do të kujtohet gjenocidi Serbë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...