4.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Një aspirinë në ditë – rrezik apo dobi?

Nëse një ilaç mund të thuhet të jetë universal – atëherë është aspirina. Ka aplikim të gjerë në mjekësi dhe shumë njerëz e përdorin çdo ditë për veprime parandaluese. Por, sa është e mençur të bëhet një gjë e tillë?

Ka pasur një diskutim të gjatë rreth punonjësve të kujdesit shëndetësor në mbarë botën: shumë janë në favor dhe shumë janë kundër marrjes së aspirinës së përditshme, transmeton KosovaPress.

Shumë studime kanë treguar se aspirina mbron nga sëmundjet e zemrës, sulmet e trurit, kanceri, lindja e parakohshme dhe pre-eklampsia e grave shtatzëna (rritja e presionit të gjakut me ënjtje të duarve dhe këmbëve dhe problemeve të veshkave).

Një studim i kohëve të fundit sugjeron, megjithatë, se acidi silic – përbërësi aktiv i aspirinës- mund të shkaktojë procesin e vdekjes te njerëzit e moshuar në formën e sëmundjes Alzheimer dhe Parkinson nëpërmjet qelizave të trurit.

Për shkak të gjithë kësaj, çështja e sigurisë së aspirinës për organizmin njerëzor është ngritur. Ky studim tregon nevojën për një studim shumë më të madh dhe më gjithëpërfshirës në nivel global me hulumtime laboratorike, nga minjtë e deri te testimet klinike të njerëzve.

Grupi Punues për Shërbimet e Parandalimit të SHBA-së ka përcaktuar udhëzime për përdorimin e aspirinës për njerëzit e moshës pesëdhjetë e pesë vjeç. Rekomandimi është dy aspirina në ditë për njerëzit e moshës 50-70 vjeç me një rrezik 10% më të lartë të sulmeve në zemër apo në tru, gjatë një periudhe 10-vjeçare, nëse pacientët nuk janë në rritje të rrezikut të gjakderdhjes.

Një përfitim shtesë për të marrë aspirinë ekziston në pacientët me sëmundje kardiovaskulare, e cila mbron kundër kancerit të zorrës së trashë, pasi acidi silic bllokon një proteinë që shkakton inflamacion në kancer të caktuar, përfshirë kolorektalin.

Hulumtimet kanë treguar se aspirina ndihmon njerëzit që kanë pësuar një atak në zemër apo në tru, por është e paqartë nëse ia vlen si mbrojtje apo parandalim. Kjo është arsyeja pse FDA në maj të vitit 2014 hodhi poshtë kërkesën e “Bayer” se përmbajtja e etiketës thotë se aspirina mbron nga sulmet në zemër dhe në tru.

Çdo person me mbipeshë mbi moshën 35-vjeç duhet të marrë aspirinë ose të paktën të konsultohet me mjekun e tij për përfitimet dhe disavantazhet. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...