9 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Një foto e pazakontë është realizuar në Mars

NASA së fundmi lëshoi ​​foto të reja nga Marsi të bëra nga roveri i saj Perseverance dhe një foto duket se i ka hutuar njerëzit aq shumë, sa NASA ka vendosur të shpjegojë se për çfarë bëhet fjalë.

Gjegjësisht, në një nga fotot nga Marsi shihet një hark që duket si ylber.

Në përshkrimin e fotografisë në Twitterin zyrtar nga NASA, ata shpjeguan se është e pamundur të shohësh një ylber në Mars dhe zbuluan se çfarë është.

“Shumë kanë pyetur nëse është një ylber në Mars. Jo. Ylberët nuk janë të mundshëm këtu. Ylberi krijohet kur drita reflektohet në pikat e ujit, dhe këtu nuk ka mjaft ujë për t’u kondensuar dhe është shumë e ftohtë për të pasur ujë të rrjedhshëm. Ky hark në të vërtetë është një shpërthim i lenteve”, shkruan ata. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...