16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Një muaj paraburgim ndaj boshnjakut që dyshohet për krime lufte kundër shqiptarëve në Gjakovë

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit J.SH., i dyshuar për krime lufte në Kosovë.

Themelorja ka njoftuar se i pandehuri i nacionalitet boshnjak e shtetas serb dyshohet për krime kundër popullatës civile në bashkëkryerje, e në paraburgim do të qëndrojë një muaj.

Gjykata tha se ekzistojnë kushtet dhe arsyet ligjore për caktimin e kësaj mase.

“Gjykata vlerësoi se ekzistojnë kushtet dhe arsyet ligjore për caktimin e paraburgimit, respektivisht përpos dyshimit të bazuar në rastin konkret ekziston edhe rreziku i ikjes së të pandehurit, si kusht për caktimin e paraburgimit, i njëjti lehtë mund të arratiset dhe t’i shmanget ndjekjes penale, pasi kemi të bëjmë me një vepër penale të rëndë e komplekse dhe rreziku real i shmangies nga ndjekja penale e të pandehurit J.SH është më se evidente”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Themelore.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...