29.4 C
Pec
E premte, 21 Qershor, 2024

Një muaj paraburgim ndaj dy të dyshuarve për spiunazh

Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë vendim për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh, ndaj dy të dyshuarve për spiunim.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës Mirlinda Gashi.Vendimi po ashtu u publikua edhe në faqen zyrtare të kësaj gjykate.

“Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special, ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurve B.Sh dhe M.Q. që të dy për shkak të dyshimit të bazuar kanë kryer veprën penale Spiunazhi, si dhe i pandehuri M.Q. për veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve.

Gjyqtari i procedurës paraprake ka aprovuar si të bazuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurve dhe të njëjtëve iu është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një (1) muaji, për secilin.

Gjykata vlerësoj se janë plotësuar kushtet për caktimin e paraburgimit, pasi nëse të pandehurit lihen në liri, të njëjtit mund të jenë të pa arritshëm për procedurën penale, ka rrezik të ikjes, po ashtu gjykata vlerësoj se nëse të pandehurit do të jenë në liri mund të asgjësojnë, fshehin, ndryshojnë ose falsifikojnë provat e veprave penale, ose do të pengojnë rrjedhën e procedurës penale.

Kundër këtij aktvendimi, palët e pakënaqura kanë të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit, përmes Gjykatës Themelore në Prishtinë”, thuhet në njoftim.

B.Sh dhe M.Q, u arrestuan gjatë ditës së djeshme në Ferizaj, në një aksioni i cili u realizua nga Prokuroria Speciale, ku morën pjesë policia dhe Agjencia Kosovare për Inteligjencë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...