7.4 C
Pec
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Një muaj pas votimit pro anëtarësimit në AKK të tri komunave veriore – Ibrahimi: Ende s’kemi pranuar kërkesë zyrtare

Janë bërë një muaj që kur Kuvendet Komunale të tri komunave veriore Leposaviqit, Zubin Potokut e Zveçanit kanë votuar pro anëtarësimit në Asociacion të Komunave të Kosovës (AKK), por ende AKK-ja nuk ka pranuar kërkesën zyrtare për anëtarësim.

Drejtori i AKK-së Sazan Ibrahimi, i tha Ekonomia Online, pritet që vendimet e komunave të shqyrtohen sa i përket ligjshmërisë nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal.

Ibrahimi sqaroi se pas pranimit të kërkesë zyrtare ajo do të shqyrtohet nga Bordi dhe pastaj dërgohet në Kuvendi e AKK-së për shqyrtim final.

Sipas tij, AKK-ja është organizatë vullnetare dhe se misioni i tij është mbrojtja e interesit të komunave ndaj nivelit qendror.

Lajmi i plotë EO. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...