17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Një “revolucion” i ri mund të tronditë Rusinë nëse vështirësitë e saj të luftës në Ukrainë vazhdojnë – thotë shefi i mercenarëve të Wagner

Një “revolucion” i ri mund të tronditë Rusinë nëse vështirësitë e saj të luftës në Ukrainë vazhdojnë, ka thënë shefi i grupit ushtarak privat Wagner.

Sipas mediave të huaja, Yevgeny Prigozhin tha në një intervistë me Konstantin Dolgov, një bloger pro-rus, se trupat e Moskës nuk janë të përgatitura për t’i rezistuar forcave besnike të Kievit edhe kur hyjnë në territorin rus.

Ai vlerësoi gjithashtu aftësitë e ushtrisë ukrainase dhe i kërkoi Moskës të përshkallëzojë përpjekjet e saj të luftës nëse dëshiron të shmangë një konflikt të gjatë dhe të kushtueshëm.

“Unë besoj se ukrainasit sot janë një nga ushtritë më të forta në botë”, ka thënë Prigozhin.

Ai i quajti forcat e Kievit “shumë të organizuara, shumë të trajnuara dhe inteligjenca e tyre është në nivelin më të lartë, ato mund të operojnë çdo sistem ushtarak me sukses të barabartë, atë sovjetik apo të NATO-s”.

Ditët e fundit Moska u gjend në një pozitë të vështirë kur një grup rusësh anti-Putin hynë në rajonin e Belgorodit në një inkursion që shkaktoi zemërim dhe konfuzion në mesin e analistëve ushtarakë me ndikim të Rusisë.

Kreu i Wagner e pranon se 20 mijë mercenarë të tij janë vrarë në Bakhmut
Lexo po ashtu
Kreu i Wagner e pranon se 20 mijë mercenarë të tij janë vrarë në Bakhmut
I pyetur për incidentin, Prigozhin tha se forcat ruse të mbrojtjes nuk janë “absolutisht të gatshme t’i rezistojnë atyre në asnjë formë”.

Prigozhin ka kritikuar shpesh hierarkinë tradicionale ushtarake të Rusisë, teksa kërkonte të fitonte një luftë për pushtet kundër komandantëve ushtarakë për të udhëhequr përpjekjet tokësore të Putinit në Ukrainën lindore.

Në fillim të këtij muaji ai fajësoi shefat e mbrojtjes ruse për “dhjetëra mijëra” viktima të Wagner, sepse ata nuk kishin municion të mjaftueshëm.

Ai paralajmëroi se nëse humbjet ruse vazhdojnë të rriten, “të gjitha këto ndarje mund të përfundojnë në atë që është një revolucion, ashtu si në 1917”. “Së pari do të ngrihen ushtarët dhe më pas do të ngrihen të dashurit e tyre. Është e gabuar të mendosh se ka qindra prej tyre – tashmë janë dhjetëra mijëra prej tyre – të afërm të të vrarëve”, tha ai. “Dhe ndoshta do të ketë qindra mijëra – ne nuk mund ta shmangim atë”.

Forcat ruse, të përbëra kryesisht nga trupat e Wagnerit, kanë punuar për muaj të tërë për marrjen e Bakhmut – një qytet në lindje të Ukrainës me vlerë strategjike relativisht të parëndësishme, ku Rusia ka pësuar humbje të mëdha – dhe fushata e saj më e madhe tokësore ka qenë në ngërç që nga një varg kundërsulmesh të suksesshme të Ukrainës vjeshtën e kaluar./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...