17.4 C
Pec
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Një rrugë në Bronx emërohet “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” – kryebashkiaku i New Yorkut i bashkohet festës së shqiptarëve

Një rruge në Bronx të Nju Jorkut, ku jetojnë shumë shqiptarë, këtë të diel i është vënë emri i heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Me flamuj kuq e zi e veshje kombëtare, ishin mbledhur fëmijë, gra e burra për të festuar.

Por, pjesë e festës ishte edhe kryebashkiaku i New Yorkut, Eric Adams.

Përmes një shkrimi në Twitter, Adamas thuri lavdë për shqiptarët.

Ai tha se shqiptarët në Amerikë janë komunitet i madh, dhe prej tyre ka edhe shumë biznesmenë.

“Ne jemi shtëpia e komunitetit më të madh shqiptar në Amerikë. Shqiptaret në SHBA janë pronarë biznesesh të vogla, punëtorë të vijës së pare, që e bëjnë qytetin tonë të gjallë. Ishte një nder t’u bashkohesha sot për të festuar një hero kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu”, ka shkruar kryebashkiaku.

Përveç emërtimit që mori rruga e re, një tjetër rrugë në Nju Jork e mban emrin e veprimtarit të shquar shqiptar, Fan Noli./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...