20 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Një vit e gjysmë që nga marrja e pushtetit, Kurti liston sukseset e Qeverisë

Qeveria Kurti II ka mbushur 1 vit e gjysmë të qeverisjes. Me këtë rast, kryeministri Albin Kurti ka listuar disa nga të arriturat.

Të parën që ka përmendur kreu i ekzekutivit është ekonomia e cila sipas tij, gjatë vitit të kaluar ka shënuar rritje prej 10,7 për qind, “përkundër krizave globale shëndetësore dhe energjetike”.

Kjo rritje ekonomike sipas Kurtit është më e madhja në rajon. Ndërkaq, në çerekun e parë të këtij viti ai ka thënë se Kosova ka shënuar 4.9% rritje ekonomike.

Mes tjerash, ai ka përmendur edhe pakon e ringjalljes ekonomike të vitit 2021 me mbi 300 milionë euro.

“Kurse, sivjet duke shtuar edhe pakon e përballjes me inflacion mbështetja po i kalon edhe 350 milionë euro të tjera. Shtesat për lehonat e fëmijët, pensionistët e personat me aftësi të kufizuara, mbështetje për prodhuesit e eksportuesit, fermerët e studentët, mësimdhënësit e stafin shëndetësor, për kursyesit e energjisë dhe 13 kuzhina popullore etj”.

Kurti ka folur edhe për të hyrat e Doganës dhe ATK-së, për të cilat ka thënë se janë rritur për 30.8% dhe 28%.

“Respektivisht, dmth. të dyja gati trefish më shumë se rritja e Bruto Produktit Vendor. Të hyrat e ATK-së për periudhën janar-gusht 2022, krahasuar me të njëjtën periudhë në 2021, janë 22.2% më të larta”.

Eksportet ka thënë se janë rritur për 83.6% vitin e kaluar kurse këtë vit sipas tij, rritja është për 29% krahasuar me gjashtëmujorin e parë të vitit të kaluar.

Ai ka përmendur edhe nënshkrimin e marrëveshjes me MCC-në në vlerë prej mbi 200 milionë dollarë.

Tutje, ka thënë se “kemi luftuar ekonominë joformale, punën e padeklaruar dhe kontrabandën. Dogana ka zbuluar 1,778 veprime të kundërligjshme në 2021 (64% më lartë se në 2020), dhe vetëm për 8 muajt e parë të këtij viti e ka arritur kuotën mesatare për muaj të vitit 2021”.

“ATK ka parandaluar dëmtim të buxhetit të shtetit në vlerë prej mbi 12 milionë euro. Ndërsa, Inspektorati i Tregut ka rritur për mbi 50% numrin e inspektimeve (më shumë se 6 mijë gjithsej)”.

“Kemi rritur mundësitë e barabarta për zhvillim duke e bërë arsimin publik falas, duke shtuar buxhetin për arsim prej 12%, duke dhënë mbështetje financiare për studentë e nxënës si dhe duke rritur përfshirjen në Edukimin në Fëmijëri të Hershme. Duke lansuar sistemin dual të edukimit kemi hyrë në një etapë të re ku diploma siguron një vend pune pasi më në fund do të lidhim shkollat profesionale me tregun e punës”.

“Kemi investuar në mbrojtje duke dyfishuar buxhetin. Kemi luftuar krimin dhe kontrabandën në gjithë territorin e vendit”.

Kryeministri ka përmendur edhe Vettingun për drejtësi, Byronë shtetërore për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme dhe ligjet anti-korrupsion, duke thënë se përmes tyre kanë filluar reformat e kërkuara nga qytetarët që synojnë të bëjnë gjyqësorin efikas dhe prokurorinë aktive në luftimin e kriminalitetit dhe në dhënien e drejtësisë.

“E bizneset dhe investitorët do të zgjidhin më shpejtë kontestet përmes Gjykatës Komerciale duke eliminuar pritjet dhe humbjet. Kemi themeluar Institutin për dokumentimin e Krimeve për të ruajtur kujtesën tonë kolektive dhe për t’i treguar gjeneratave të reja dhe botës krimet e kryera gjatë luftë në Kosovë”.

“Kemi lartësuar Kosovën në botë duke u renditur të parët në rajon për sundimin e ligjit, duke u përmirësuar për 17 vende në indeksin kundër korrupsionit dhe për avancimin e lirës së medias dhe kemi nxjerrë Kosovën nga izolimi duke aplikuar në Këshillin e Evropës, duke adresuar të gjitha pengesat për liberalizimin e vizave dhe duke përgatitur aplikacionet për anëtarësim në BE dhe në Programin e NATO-s për Partneritet për Paqe”./Njeshi/

 

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...