5.5 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Njësia Speciale e KFOR-it zhvillon stërvitje, ruan gatishmërinë operacionale

Misioni i NATO-s më Kosovë, KFOR ka publikuar pamje të Njësisë së Specializuar Shumëkombëshe, për të cilin ka shkruar se kryen rregullisht aktivitete të stërvitje të betejës tremujore për të ruajtur gatishmërinë e saj të lartë operacionale.

“Këto përpjekje janë pjesë e misionit të përditshëm të #KFOR-it për të garantuar një mjedis të sigurtë për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë”, ka njoftuar KFOR-i.

KFOR-i ka shtuar se ai është reagues i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dje misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), me të cilët thotë së punon në koordinim të ngushtë.

“KFOR vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundim të Ligjit (EULEX), respektivisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”, thuhet në komunikatë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...