13.6 C
Pec
E hënë, 5 Qershor, 2023

Njihet si piktor i përmasave botërore, Vincent Van Gogh kishte pasion edhe shkrimin e letrave

Van Gogh shkroi më shumë se 2000 letra

Vincent van Gogh ishte një shkrues i pasionuar letrash. Ai kishte një nevojë të fortë për të ndarë idetë dhe ndjenjat e tij. Pasi Vincenti, vëllezërit dhe motrat e tij ishin larguar të gjithë nga shtëpia, ata shpesh i shkruanin njëri-tjetrit dhe prindërve të tyre.

Shumë nga letrat e Vincentit kanë mbijetuar, madje edhe disa nga përgjigjet. Korrespondenca e përgjithshme përmban 903 letra: 820 nga Van Gogh dhe 83 për të. Deri tani më së shumti letra janë për vëllain e tij Theo, mikun e tij më të mirë dhe mbështetësin besnik. Theo i mbante letrat e Vincentit me shumë kujdes. Vincent ishte më pak i kujdesshëm – ai hodhi shumë letra tutje, ose i dogji ato.

Van Gogh në fakt shkroi shumë më tepër letra, ndoshta ai shkroi më shumë se 2000 gjithsej. Ne mund ta bëjmë këtë vlerësim falë komenteve në letra të tilla si ‘I shkrova … sot ‘, dhe ‘ Sapo mora një letër nga…’

Van Gogh shkroi shumë letra në frëngjisht

Vincent ishte një artist holandez, por ai shkroi rreth një të tretën e letrave të tij në frëngjisht. Në atë kohë, ajo ishte gjuha më e rëndësishme ndërkombëtare. Fëmijët e klasave të mesme pritej të mësonin frëngjisht. Van Gogh mund të fliste frëngjisht që në moshë të re.

Megjithatë, vetëm pasi u transferua në Paris, në 1886, ai kaloi plotësisht në shkrimin në frëngjisht. Gjithashtu vëllait të tij Theo dhe motrës së tij Willemien: ‘Nëse më lejoni t’ju shkruaj në frëngjisht’, ai i shkruan Willemien, ‘kjo do ta bëjë vërtet letrën time më të lehtë për mua’.

Vincent erdhi për ta parë Francën si shtëpinë e tij të dytë. Ai donte të bënte emër si artist atje. Vincent zakonisht i përfundonte letrat e tij drejtuar vëllait të tij me ‘tout à toi, Vincent’ (gjithnjë e jotja, Vincent). Ai nënshkroi pikturat e tij me ‘Vincent’, sepse francezët e kishin të vështirë të shqiptonin ‘Van Gogh’.

Van Gogh shtoi vizatime në letrat e tij

Letrat e Van Gogh janë të veçanta edhe për shkak të skicave që ai ka shtuar në to. Ai i quajti ‘gërvishtje’. Ato kishin për qëllim t’i jepnin Theos ose një shoku artisti një ide se për çfarë po punonte, ose se si dukej një vizatim ose pikturë. Në ditët e sotme, ne do të dërgonim një foto me WhatsApp ose email.

Letrat përmbajnë më shumë se 240 skica. Ato janë shpesh skica të shpejta të bëra me stilolaps, por ndonjëherë më të detajuara, vizatime me ngjyra. Vincent shpesh i shkruante ngjyrat në skicat e tij bardh e zi, për të dhënë një ide për ngjyrën e pikturës. Ashtu si me Field with Irises pranë Arles : ai shkroi ngjyrat ‘blu’, ‘gri-jeshile’, ‘verdhë’ dhe ‘vjollcë’ në skicë.

Van Gogh i dërgoi pikturat e tij me postë

Përveç letrave, Vincent i dërgoi Theo-s edhe vizatime dhe piktura. Vëllezërit kishin rënë dakord që në këmbim të sigurimit të Vincentit me një pagesë mujore, Theo do të merrte të gjitha veprat e tij të artit. Dhe pastaj Theo do të përpiqej t’i shiste ato. Vincent ndonjëherë i paketonte pikturat në një kuti, por shpesh i dërgonte ato të mbështjellë.

Vetë Vincent gjithashtu mori të gjitha llojet me postë. Materialet e mira të pikturës nuk ishin të disponueshme në Arles, kështu që Theo dërgoi porositë e Vincentit për kanavacë, furça dhe tuba bojë nga Parisi. “Duhet t’ju paralajmëroj se shumë shpejt do të më duhet një porosi e madhe për ngjyrat për vjeshtën, e cila besoj se do të jetë absolutisht e mrekullueshme”, shkroi ai në shtator 1888. Në prill të atij viti, ai kishte porositur tashmë më shumë se 100 tuba bojë nga vëllai i tij!

Van Gogh ndonjëherë ndante sekrete

Vincent dhe Theo i besonin njëri-tjetrit, madje i shkruanin njëri-tjetrit për çështje intime. Kjo ishte e pazakontë pasi në shekullin e 19-të, shumica e njerëzve shmangnin të shkruanin për ndonjë gjë shumë personale.

Në shtator 1884, Vincent tregoi diçka që duhej të mbetej sekret. “Diçka ka ndodhur, Theo, për të cilën shumica e njerëzve këtu nuk dinë ose nuk dyshojnë asgjë – as mund ta dinë kurrë, prandaj hesht si varri për të – por që është e tmerrshme. Zonja Begemann ka marrë helm’.

Margot Begemann ishte fqinja 12-vjeçare e Vincentit. Vincent po planifikonte të martohej me të. Margot tentoi vetëvrasjen duke marrë helm. Ajo ishte e dëshpëruar, sepse familja e saj nuk e miratoi marrëdhënien e saj me Vincent. Papritmas u dyshova dhe thashë – a keni marrë diçka rastësisht? Ajo bërtiti “Po!”.

Vincent i përshkroi në detaje vëllait të tij se çfarë ndodhi më pas. Kjo kishte një ndikim të madh tek ai dhe ai duhej ta hiqte nga gjoksi. Margot fatmirësisht mbijetoi, por kjo nënkuptonte fundin e marrëdhënies së tyre: ajo u zhvendos për të jetuar me një mjek që njihte në Utrecht dhe Vincent përfundimisht u transferua në Antwerp. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...