11.2 C
Pec
E hënë, 27 Shtator, 2021

Njihuni me Jebel Ali, ‘perlën e fshehur’ turistike në periferi të Dubait

Distrikti port i Dubait, Jebel Ali, është ndoshta më i njohur për portin e tij kryesor të tregtisë.

Bëhet fjalë për portin që luan një rol vendimtar në ekonominë e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe është një portë hyrëse për më shumë se 80 shërbime të anijeve javore që lidhin mbi 150 porte në të gjithë botën.

Ai është porti më i madh detar në Lindjen e Mesme dhe gjithashtu është votuar porti më i mirë atje për 24 vjet rresht.

Më shumë se një port

Sidoqoftë, kjo zonë e Dubait është gjithashtu një “largim” i përsosur i udhëtimit. JA Resort & Hotelsare festojnë edhe 40 vjetorin e tyre këtë vit.

Kjo strehë me pesë yje në plazh është shtëpia e tre hoteleve unike mbi një milion metra katrorë.

Me kursin e tij të golfit të klasit botëror, sportet ujore dhe poligonin e qitjes, ka shumë aktivitete, të përziera me plazhin e tij të pacenuar.

Në jug të Jebel Ali mund të gjeni edhe parqe dhe vendpushime të Dubait.

Atje madje është destinacioni më i madh për argëtim në Lindjen e Mesme me tre parqe të tjera dhe një park ujor.

Jebel Ali është gjithashtu shtëpia “shumë besimeve”. Atje ka kisha dhe tempuj, të gjitha të ndërtuara në katër hektarë tokë të caktuar nga Sundimtarët e Dubait.

Dhe pas një dite të gjatë zbulimi të gjithçkaje që ofron zona, mund të zbuloni se jeni më tepër të uritur. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...