20.1 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Norvegji/ Hidrocentralet janë tejmbushur me ujë, banorëve iu ofrohet energjia elektrike falas

Në një vend ku energjia elektrike prodhohet pothuajse ekskluzivisht nga hidrocentralet, çmimi i një kilovat-orë është i lidhur me nivelin e reshjeve: sa më shumë të bjerë shi ose borë, sa më shumë të mbushen rezervuarët, aq më pak kushton energjia elektrike.

Stuhia Hans që goditi Skandinavinë në gusht dhe shirat e dendur të verës shkaktuan mbushjen e rezervuarëve dhe digave në disa pjesë të Norvegjisë.

Çmimi i spotit në kilovat orë, para taksave dhe kostove të transportit, pritet të variojë nga 0 në -0,3 krona (3 cent euro) sot në kryeqytetin Oslo dhe Bergen, qyteti i dytë më i madh i vendit që ndodhet në perëndim, sipas Europower.

Çmimi negativ do të thotë që kompanitë po paguajnë konsumatorët për të shitur prodhimin e tyre.

“Prodhuesit (e energjisë elektrike) kanë shpjeguar në të kaluarën se është më mirë të prodhohet kur çmimet janë paksa negative sesa të ndërmarrin hapa për të ndaluar prodhimin,” shpjegon faqja e internetit.

Ndonëse çmimi është paksa në të kuqe në disa zona të vendit, i cili ndahet në disa grupe çmimesh, kompanitë kryesisht sigurojnë shuma të lidhura me certifikatat e energjisë elektrike jeshile.

Sipas Europower, është hera e dytë që çmimet e energjisë elektrike janë negative në disa pjesë të Norvegjisë, e para më 8 gusht menjëherë pas stuhisë “Hans”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...