-1 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Norvegjia do t’i sigurojë Ukrainës dy sisteme të mbrojtjes ajrore NASAMS

Norvegjia do t’i sigurojë Ukrainës dy sisteme të mbrojtjes ajrore NASAMS në bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara, ka njoftuar ministri i saj i mbrojtjes.

Kievi ka bërë thirrje për mbrojtje më të mirë për qytetet e tij, të cilat kanë qenë nën sulme të përsëritura nga dronët dhe raketat ruse.

Dhe ministri norvegjez i mbrojtjes Bjorn Arild Gram vizitoi kryeqytetin ukrainas këtë javë për takime me Volodymyr Zelensky dhe ministrin ukrainas të mbrojtjes Oleksii Reznikov.

Gram tha se sistemet shtesë NASAMS do të përmirësojnë ndjeshëm aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur qytetet dhe infrastrukturën kritike nga sulmet raketore ruse.

Lajmi vjen në kohën kur beteja për Bakhmut është “përshkallëzuar” ndërsa forcat ruse po shtyjnë të marrin qytetin, thotë një ministër ukrainas. I kontestuar për disa muaj tashmë, qyteti i Bakhmut në Ukrainën lindore ka marrë një simbolikë të madhe ndërsa forcat ruse po “hedhin” valë ushtarësh në një përpjekje për të kaluar mbrojtësit stoikë ukrainas.

Por në javët e fundit situata është përkeqësuar, me disa duke lënë të kuptohet se mund të jetë koha që Ukraina të tërhiqet nga qyteti./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...