8.1 C
Pec
E diel, 25 Shkurt, 2024

Nxehtësia i kushton shtrenjtë SHBA- Ulja e produktivitetit, bizneset humbje deri në 100 miliardë dollarë

Nxehtesia po i kushton shtrenjte Shteteve te Bashkuara të Amerikes. Sipas një studimi të fundit të publikuar nxehtësia ekstreme mund t’i kushtojë Shteteve të Bashkuara 100 miliardë dollarë në vit vetëm nga humbja e produktivitetit. Nëse situate vijon me ritme te tilla, moti ,mund të ndikojë në 1 të 6 e aktivitetit ekonomik global deri në vitin 2100. Produktiviteti i punonjësve mbetet një nga shqetësimet kryesore.

“Mënyra se si na godet nxehtësia, të menduarit tonë ngadalësohet, përqendrimi ynë është me të vërtetë i vështirë, koordinimi i syve dhe duarve është më I ngaldaltë, jemi të lodhur, bëjmë gabime,” tha një prej hartuesve të stdutimit në fjalë.

Ndërkaq, humbjet më të larta janë regjistruar në sektorët e bujqësisë dhe ndërtimit, ndërsa sipas studiuesve, punonjësit shfaqin ekspozim të lartë ndaj temperaturave, duke krijuar një performance të dobët në punën e tyre.

Kalifornia eshte një nga shtetet qe ka hartuar kërkesa specifike për mbrojtjen e punëtorëve për ngrohjen, megjithate ende nuk ka rregulla kombëtare në fuqi/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...