29.1 C
Pec
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Obama vlerëson ‘planin e qartë, realist dhe të drejtë’ për paqen ‘të paraqitur’ nga Biden

Ish-presidenti amerikan Barack Obama ka mbështetur propozimin e paqes të përshkruar më herët nga presidenti Joe Biden.

Sipas mediave të huaja ai ka thënë se “sot, Presidenti Biden paraqiti një plan të qartë, realist dhe të drejtë për të vendosur një armëpushim të menjëhershëm dhe për t’i dhënë fund luftës në Gaza – një plan që garanton sigurinë e Izraelit, kthen pengjet e marra më 7 tetor në familjet e tyre, rrit ndihmën në Gaza dhe lehtëson vuajtjet e civilëve palestinezë dhe angazhon izraelitët, palestinezët, vendet arabe dhe komunitetin më të gjerë ndërkombëtar në procesin e rindërtimit të Gazës”.

Ai shtoi: “Vetëm një armëpushim nuk do të lehtësojë dhimbjen e tmerrshme të izraelitëve, të dashurit e të cilëve u masakruan ose u rrëmbyen nga Hamasi, ose palestinezëve, familjet e të cilëve janë shkatërruar nga lufta e mëvonshme”.

“Ai nuk do të zgjidhë konfliktin e gjatë midis izraelitëve dhe palestinezëve, ose nuk do t’i përgjigjet çështjeve të diskutueshme që lidhen me një zgjidhje me dy shtete ose aktivitetin e vazhdueshëm të kolonëve në Bregun Perëndimor”.

“Por ajo që mund të bëjë është të ndalojë gjakderdhjen e vazhdueshme, të ndihmojë familjet të ribashkohen dhe të lejojë një rritje të ndihmave humanitare për të ndihmuar njerëzit e dëshpëruar dhe të uritur”.

“Ai mund të shpëtojë jetë, këtu dhe tani – dhe mund të vendosë themelin për atë që do të jetë një rrugë e gjatë dhe e vështirë drejt një të ardhmeje në të cilën Izraeli është i sigurt dhe në paqe me fqinjët e tij, dhe palestinezët më në fund do të kenë sigurinë, lirinë dhe të vendosin vetë, gjë që ata e kanë kërkuar për kaq gjatë”.

Obama ishte i qartë në lavdërimet e tij për Biden dhe sekretarin e tij të shtetit, Antony Blinken, duke thënë: “Jam thellësisht i inkurajuar nga përpjekjet e vazhdueshme dhe të palodhura të presidentit Biden, Sekretarit të Shtetit, Tony Blinken dhe ekipit tonë diplomatik për t’i dhënë fund kësaj luftë të tmerrshme”.

Ish-presidenti – i cili ishte lider i SHBA-së midis 2008 dhe 2016, kur Biden ishte zëvendëspresident i tij – tha gjithashtu: “Një armëpushim i qëndrueshëm është diçka që ne të gjithë duhet ta mbështesim”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...