16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

O’Brien: Këtë vit, vendet që i përmbushin reformat do i bashkohen tregut unik evropian

Ndihmëssekretari i Byrosë për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike i Departamentit të Shtetit Amerikan, James O’Brien, po merr pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor që po mbahet në Kotor.

O’Brien në samitin ku po diskutohet Plani i Rritjes tha se ShBA-ja e mbështet këtë plan, pasi ka të bëjë me 18 milionë njerëz dhe me të ardhmen e tyre.

“Më vonë, këtë vit, vendet që i përmbushin reformat do t’i bashkohen tregut unik evropian me çmime të ulëta. Pra, secilën herë që dikush dërgon para përmes bankës, do të ketë shpenzime më të vogla. Kjo ka të bëjë me përfitime për qytetarët e rajonit dhe bashkimin në tregun unik evropian”, tha O’Brien.

Më tej, O’Brien tha se ShBA-ja është e ngazëllyer që po e sheh lansimin zyrtar të kësaj nisme dhe se Shtetet e Bashkuara besojnë se është vitale për ta ndihmuar Ballkanin Perëndimor për t’i përmbushur potencialet e veta. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...