7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

OBSH bën thirrje për nënshkrim të “traktatit të pandemisë” për t’u përgatitur për ‘Sëmundjen X – 20 herë më vdekjeprurëse se COVID-19″

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Ghebreyesus u ka bërë thirrje vendeve që të nënshkruajnë “traktatin e pandemisë”, në mënyrë që bota të përgatitet për “Sëmundjen X”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ghebreyesus, duke folur para një auditori në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të mërkurën, tha se ai shpresonte se vendet do të arrinin një marrëveshje pandemike deri në maj për të adresuar këtë “armik të përbashkët”.

Sëmundja X është një virus hipotetik që ende nuk është formuar, por shkencëtarët thonë se mund të jetë 20 herë më vdekjeprurës se COVID-19.

Ai u shtua në listën e shkurtër të OBSH-së të patogjenëve për kërkime në vitin 2017 që mund të shkaktojë një “epidemi serioze ndërkombëtare”, sipas një njoftimi për shtyp të OBSH-së të vitit 2022.

Ghebreyesus tha se COVID-19 ishte sëmundja e parë X, por është e rëndësishme të përgatitemi për një pandemi tjetër.

“Ne humbëm shumë njerëz [gjatë COVID]”, tha Ghebreyesus. “Ata mund të ishin shpëtuar, por nuk kishte hapësirë. Nuk kishte oksigjen të mjaftueshëm. Pra, si mund të keni një sistem që mund të zgjerohet kur të vijë nevoja?”.

Ai tha se një përgjigje e përbashkët përmes traktatit do ta ndihmonte botën të reagonte më mirë ndaj një shpërthimi tjetër.

“Marrëveshja e pandemisë mund të sjellë të gjithë përvojën, të gjitha sfidat me të cilat jemi përballur dhe të gjitha zgjidhjet në një vend”, ka shtuar Ghebreyesus. “Ajo marrëveshje mund të na ndihmojë të përgatitemi për të ardhmen në një mënyrë më të mirë”.

“Ky është një interes i përbashkët global”.

Ghebreyesus tha se panelet dhe ekspertët e pavarur kanë punuar për mënyrat për t’u përgjigjur në mënyrë kolektive dhe se një afat përfundimtar për nënshkrimin e traktatit është në maj.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...