21.7 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Ofendon Aleksandër Vulin: Të gjithë kroatët janë ustash

Aleksandar Vulin, avokat i “botës serbe” dhe ish-ministër i qeverisë serbe dhe kreu i Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit, i cili së fundmi u detyrua të jepte dorëheqjen nga SHBA-të, në TV Pink deklaroi se të gjithë kroatët janë ustash. Në gati gjysmë ore fyerje të gjithçkaje në TV, Vulin nuk la gjë pa thënë për kroatët.

Çifti mikpritës, gazetarët e Tv Pink Dea Gjurgjeviq dhe Predrag Sarapa, i kërkuan Vulin të komentojë deklaratën e ministrit të Jashtëm kroat Goran Grliq Radman, i cili e cilësoi presidentin serb Vuçiq si satelit të Rusisë, në emisionin “Novo jutro”.

“Kjo nuk është deklaratë e Radmanit, as Kroacia nuk ka qenë ndonjëherë e pavarur në politikën e saj të jashtme apo të brendshme – tha Vulin dhe shpjegoi: – Gjermania u tha ta thoshin këtë, ose të paktën ata menduan se Gjermania do të donte ta thoshin atë. Kroacia e percepton veten si një fuqi rajonale dhe mendon se është në krye të Ballkanit, se është shefi i dikujt këtu dhe se është ajo që duhet t’i tregojë Serbisë se si të sillet, pavarësisht se Serbia është më e madhe dhe tani një vend më i suksesshëm se ajo; për t’i thënë Bosnje-Hercegovinës dhe gjithë të tjerëve; po përpiqen t’ua thonë këtë edhe sllovenëve, edhe pse (të dyja vendet, op. a.) janë anëtarë të NATO-s dhe BE-së. Kroacia mendon se është një kapo. Ajo i pëlqen kampet. Atyre u pëlqen ideja e kampit. Dhe atyre u pëlqen të jenë menaxherë kampesh”, tha Vulin.

(Ustash ishte një organizatë fashiste dhe ultranacionaliste kroate, midis 1929 dhe 1945, e njohur zyrtarisht si Ustasha – Kroate Lëvizja Revolucionare. Anëtarët e saj ndihmuan në vrasjen e mbretit Aleksandër I të Jugosllavisë në vitin 1934“Ustash ishte një organizatë fashiste dhe ultranacionaliste kroate, midis 1929 dhe 1945, e njohur zyrtarisht si Ustasha – Kroate Lëvizja Revolucionare. Anëtarët e saj ndihmuan në vrasjen e mbretit Aleksandër I të Jugosllavisë në vitin 1934)Radman para pak ditësh tha se Vuçiq “duhet të vendosë se në cilën karrige dëshiron të ulet”.

“Pse duhet të ulemi në karrigen e dikujt tjetër? Pse të mos ulemi në atë serbe” – pyeti gazetarii, duke mos vënë në dyshim për asnjë moment shpërthimet e urrejtjes kombëtare të Vulin.

“Epo ne jemi ulur edhe në atë serbe. Si mund ta kuptojnë ata pse ne nuk vendosim sanksione ndaj Rusisë? Së pari, ata nuk e kuptojnë se një vend si Serbia mund të ketë guximin të ketë një president si Aleksandar Vuçiq që thotë “Unë nuk do të vendos sanksione ndaj Rusisë, pikë”. Sepse është e gabuar për historinë tonë, të ardhmen tonë dhe ekonominë tonë. Pra, kur Kroacia vendosi sanksione ndaj Rusisë, ata nuk arritën ta gjenin atë në hartë.

Prezantuesit kujtuan se historia kroate e Vuçiqit filloi me djegien e figurave të presidentit serb dhe atij rus në karnavalin Krnja në Donji Kasteli.

Prezantuesit përmendën edhe Ditën e Përkujtimit në Vukovar, duke vënë në dukje se Plenkoviqi dhe Milanoviqi po ecnin me krenari pas kortezhit “në të cilin këndoheshin këngët ustashane dhe u bërtitën vrasin serbin”.

Vulin kujtoi se presidenti Milanoviq, kur ishte kryeministër, u kishte thënë veteranëve se ishte nga një familje ustash.

“Jo, ata nuk përpiqen të gjejnë dikë që është ustash i tyre, ata janë të gjithë ustash. Ata janë ustash ideologjikë. Epo, Milanoviqi thotë se është ustash dhe se është nga një familje ustash, për të mos thënë HDZ-në; nuk mund te behesh as anetar aty nese nuk je ustash. Epo, ai Radman si shef i diplomacisë së një anëtari të BE-së, kërkoi që Austria t’i kthente simbolet ustash në Bleiburg. Ata do të më inatosen tani, por askush nuk do të thotë se nuk janë ustash. Ata janë të gjithë ustashët” – përsëriti Vulin, plot urrejtje.

Vanda Babiq Galiq, këshilltare speciale e Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Evropiane, Gordan Grliq Radman tha se është për të ardhur keq që presidenti Vuçiq dhe emisarët e tij nuk i kuptojnë mesazhet që Radman i ka dërguar me qëllim që ta lëkundet Serbinë dhe në fund të vendosin për karrigen në të cilën do të ulen.

“Çfarë të presësh nga njerëz si zoti Vulin? Nëse përfaqësoni interesat ruse, destabilizoni rajonin, përpiquni të krijoni një botë serbe të modeluar sipas botës ruse dhe nuk dëshironi të pranoni standardet evropiane në lidhje me sundimin e ligjit, demokracinë, zgjedhjet e lira, lirinë e mediave, respektimin e pakicave kombëtare. , por kopjoni modele nga Lindja, atëherë nuk mund të kaloni demagogjinë dhe ofendimin e të tjerëve. Shfaqje të tilla publike, ku populli kroat demonizohet dhe mohohet dhe ndaj tij përhapet urrejtje, janë të pakta të dënueshme, por konfirmojnë se Serbia është larg rrugës evropiane dhe duhet të punojë shumë, shumë për veten. Me keqardhje duhet të konstatoj se po përsëritet politika serbe e viteve të 90-ta, veçanërisht duke i dhënë hapësirë ​​mediatike kriminelit të dënuar të luftës Vojislav Sheshel, i cili gjithashtu mohon identitetin kombëtar kroat” tha Babiq Galiq./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...