5.9 C
Pec
E diel, 10 Dhjetor, 2023

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Paaftësia e Moskës për të paguar ushtarët e saj të marinës në kohë luajti një rol kyç në sulmin shkatërrues me raketa të javës së kaluar në selinë e flotës ruse të Detit të Zi, thanë partizanët ukrainas që ndihmuan në planifikimin e sulmit për Kyiv Post.

Duke folur ekskluzivisht për Kyiv Post, lëvizja partizane e ukrainasve dhe Tatarëve në Krime (ATESH), tha se mori informacione kyçe për vendndodhjen dhe aktivitetet e komandantëve të lartë rusë nga oficerët që kërkuan para në këmbim të informacionit.

“Nuk janë vetëm vonesat e pagesave që kanë detyruar ushtrinë e Federatës Ruse të shkojë kundër autoriteteve ruse”, tha zëdhënësi i grupit, duke shtuar se ata që i ndihmojnë ukrainasit gjithashtu besojnë se vendi i tyre “po bën një luftë kriminale dhe ajo duhet të ndalojë”.

“Shpërblimi vetëm i ndihmon ata të vendosin të bashkëpunojnë me lëvizjen ATESH, shërben si një nxitje shtesë”, tha zëdhënësi.

ATESH nuk dha detaje se cilët oficerë rusë po i ndihmonin, por tha se kishin qasje në “aktivitetet e përgjithshme të komandës së Flotës së Detit të Zi”.

Sulmi raketor ukrainas i javës së kaluar ishte një goditje shkatërruese për Rusinë, si simbolikisht ashtu edhe, nëse konfirmohet përsa i përket humbjeve, fizikisht.

Gjatë fundjavës, Kylo Budanov, kreu i Shërbimit Informativ të Ukrainës, tha se nëntë persona u vranë në sulm dhe shumë të tjerë u plagosën rëndë, duke përfshirë Alexander Romanchuk, komandantin e forcave ruse në frontin Zaporizhia, dhe gjeneral-lejtnant Oleg Tsekov, komandanti i brigadës së 200-të të Gardës së Veçantë të Forcave Detare të Flotës Veriore të Marinës ruse.

Një zëdhënës i ATESH-it i tha Kyiv Post se informacioni i mbledhur nga informatorët e tij kalon shpejt në struktura të ndryshme shtetërore, si Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) ose HUR.

“Ne kontaktojmë me përfaqësues të ndryshëm të agjencive të specializuara dhe të gjithë marrin në mënyrë të barabartë informacionin e nevojshëm që ne mund t’u japim”, thotë ai.

Andriy Yusov, përfaqësues i HUR-it, konfirmoi për Kyiv Post javën e kaluar se po punonte me partizanët, dhe se ata luajtën një rol kyç në sulmet e vazhdueshme ukrainase ndaj objektivave ruse në Krimenë e pushtuar. Ai e përshkroi gjendjen aktuale në gadishull si “shpërthyese”.

ATESH ka dhënë detaje më parë se si partizanët rekrutuan një ushtar rus i cili ndihmoi në planifikimin e sulmeve ukrainase në fillim të këtij muaji që tronditën Sevastopolin, duke dëmtuar rëndë nëndetësen Rostov-on-Don dhe anijen e madhe sulmuese amfibe Minsk.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...