26.4 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

“OKB-ja ‘e tmerruar nga çdo shkelje’ në Gaza”

Zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric shprehu shqetësim për shkeljet ndaj banorëve në Rripin e Gazës.

“Jemi të tmerruar nga çdo shkelje”, u përgjigj Dujarric kur u pyet nga Anadolu se cili është reagimi i OKB-së ndaj sulmeve kundër palestinezëve nga Izraeli që vazhdon të shkelë ligjin ndërkombëtar humanitar.

“Unë mendoj se videoja e palestinezit të lidhur në xhipin ushtarak ishte vërtet e tmerrshme dhe duhet të ketë përgjegjësi për atë sjellje”, shtoi ai.Video që tregon Mujahid Abadin të lidhur dhe të plagosur në një xhip ushtarak gjatë një bastisjeje arrestimi të shtunën në qytetin e Jeninit në Bregun Perëndimor të pushtuar qarkulloi në mediat sociale.

Ajo shkaktoi një dënim të gjerë, me shumë njerëz që thanë se ushtarët izraelitë po e përdornin atë si “mburojë njerëzore”.

Duke folur për një foshnjë që vdiq të enjten në një bombardim izraelit në Gaza, Dujarric tha: “Unë mendoj se rasti tjetër i foshnjës është vetëm një shembull tragjik i shumë e shumë njerëzve, të rinj, të moshuar, të çdo moshe, që vazhdojnë të vuajnë dhe të cilët vazhdojnë të vdesin në këtë konflikt derisa palët të bien dakord për ta ndalur këtë konflikt”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...