9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Oscars 2024 publikon listën e nominimeve

Nominimet për Oscar 2024 sapo u publikuan.

Fansat e kinematografisë janë tronditur nga fakti se disa nga emrat u lanë jashtë listës së të nominuarve këtë vit.

Ne kemi mbledhur vetëm disa nga surprizat më të mëdha nga lista e nominimeve dhe i kemi renditur këtu.

Fotografia më e mirë

Barbie

Maestro

Past Lives

Poor Things

Oppenheimer

The Holdovers

American Fiction

Anatomy of a Fall

The Zone of Interest

Killers of the Flower Moon

Aktorja më e mirë

Emma Stone, Poor Things

Carey Mulligan, Maestro

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon

Annette Bening, Nyad

Sandra Huller, Anatomy of a Fall

Aktori më i mirë

Cillian Murphy, Oppenheimer

Paul Giamatti, The Holdovers

Bradley Cooper, Maestro

Colman Domingo, Rustin

Jeffrey Wright, American Fiction

Aktorja më e mirë në rolin dytësor

Emily Blunt, Oppenheimer

Danielle Brooks, The Color Purple

America Ferrera, Barbie

Jodie Foster, Nyad

Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers

Aktori më e mirë në rolin dytësor

Sterling K. Brown, American Fiction

Robert De Niro, Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr., Oppenheimer

Ryan Gosling, Barbie

Mark Ruffalo, Poor Things

Regjisori më i mirë

Christopher Nolan, Oppenheimer

Jonathan Glazer, The Zone of Interest

Justine Triet, Anatomy of a Fall

Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Yorgos Lanthimos, Poor Things

Skenari më i mirë origjinal

Anatomy of a Fall

The Holdovers

Maestro

May December

Past Lives

Skenari më i mirë i përshtatur

American Fiction

Barbie

Oppenheimer

Poor Things

The Zone of Interest

Kinematografia më e mirë

El Conde

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer

Poor Things

Rezultati më i mirë origjinal

Oppenheimer

American Fiction

Killers of the Flower Moon

Indiana Jones & The Dial of Destiny

Poor Things

Kënga më e mirë origjinale

“What Was I Made For?”, Barbie

“I’m Just Ken”, Barbie

“The Fire Inside”, Flamin’ Hot

“It Never Went Away”, American Symphony

“Wahzhazhe (A Song For My People), Killers of the Flower Moon

Editimi më i mirë

Oppenheimer

Killers of The Flower Moon

The Holdovers

Poor Things

Anatomy of a Fall

Dizajni më i mirë i produksionit

Barbie

Poor Things

Killers of The Flower Moon

Oppenheimer

Napoleon

Kostumografia më e mirë

Barbie

Killers of the Flower Moon

Napoleon

Oppenheimer

Poor Things

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

Golda

Maestro

Oppenheimer

Poor Things

Society of the Snow

Zërimi më i mirë

Oppenheimer

Maestro

The Zone of Interest

The Creator

Mission Impossible: Dead Reckoning Part One

Efektet më të mira vizuale

The Creator

Godzilla Minus One

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Napoleon

Best International Feature

Io Capitano (Italy)

Perfect Days (Japan)

Society Of The Snow (Spain)

The Teacher’s Lounge (Germany)

The Zone Of Interest (UK)

Best Animated Feature

Nimona

Elemental

The Boy and The Heron

Robot Dreams

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Filmi i shkurtër më i mirë aksion

The Actor

Invincible

Knight of Fortune

Red, White and Blue

The Wonderful Story of Henry Sugar

Animacioni më i mirë i shkurtër

Letter to a Pig

Ninety-Five Senses

Our Uniform

Pachyderme

War Is Over!

Best Documentary Feature

Bobi Wine: The People’s President

The Eternal Memory

Four Daughters

To Kill A Tiger

20 Days In Mariupol

Best Documentary Short

Nǎi Nai & Wài Pó

The ABCs of Book Banning

The Barber of Little Rock

Island In Between

The Last Repair Shop./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...