29.6 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

Osmani e uron Brestin për zgjedhjen si Sekretari i Përgjithshëm i KiE-së

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani e ka uruar Alain Brestin për zgjedhjen në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës.

Osmani tha se Kosova është e përkushtuar fuqishëm për anëtarësim në Këshillin e Evropës, teksa tha se anëtarësimi do të ishte fitore për tërë kontinentin.

“Kosova është e përkushtuar fuqishëm për anëtarësim në Këshillin e Evropës – një anëtarësim që jo vetëm do të ishte një fitore për të drejtat e njeriut në Kosovë, por edhe një fitore për kontinentin tonë dhe vlerat mbi të cilat ai qëndron fuqishëm”.

Më tej, e para e shtetit tha se anëtarësimi i Kosovës në KiE si anëtari i 47-të, duke shtuar se ky është një synim që Kosova do të vazhdojë ta ndjekë pa pushim.

“Mezi pres të punojmë së bashku për ta bërë realitet”, tha Osmani. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...