23.8 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Osmani në Danimarkë takon kryeministren Frederiksen, merr mbështetje për anëtarësim në Këshill të Evropës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ndodhet për një vizitë në Danimarkë, ndërsa ka takuar kryeministren e këtij vendi, Mette Frederiksen.

Osmani thekson se në takimin me kryeministren daneze e ka falënderuar për mbështetjen për anëtarësim në Këshill të Evropës.

“Përgjatë çdo etape të shtetndërtimit, mbështetja e Danimarkës për Kosovën ka qenë e palëkundur! Në takim me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, shpreha mirënjohjen e thellë për mbështetjen e fuqishme për integrimin euro-atlantik të vendit tonë, veçanërisht për anëtarësimin në Këshillin e Evropës…”, shkruan ajo.

Presidentja Osmani dhe kryeministrja Frederiksen diskutuan edhe për Presidencën daneze të Bashkimit Evropian vitin e ardhshëm, ku Presidentja shtroi nevojën që të ndërmerren hapa konkret sa i përket integrimit të Kosovës në BE, duke u bazuar në performancën dhe reformat e realizuara në Kosovë.

Presidentja Osmani po ashtu shprehu mirënjohjen e thellë për kontributin e mbi 13 mijë ushtarëve danez për paqen dhe sigurinë në Kosovë që nga viti 1999, ndaj bëri nderime tek Monumenti Kombëtar i Kujtesës së Danimarkës, ku presidentja u prit me nderime ushtarake. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...