8.5 C
Pec
E enjte, 30 Nëntor, 2023

Osmani takon Borrellin: Serbia të mbahet përgjegjëse për shkeljen e marrëveshjes së 27 shkurtit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar Përfaqësuesin e Lartë, të Bashkimi Evropian, Josep Borrell me të cilin ka diskutuar për sulmin terrorist të grupeve të armatosura serbe ndaj Policisë së Kosovës në veri.

Osmani përmes një postimi në platformën “X”, shkruan se në takimin që pati me përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për shkeljen e nenit 3 të marrëveshjes së 27 shkurtit.

“Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për shkeljen e qartë të nenit 3 të marrëveshjes së 27 shkurtit të BE-së, e cila parashikon detyrimin për t’u përmbajtur nga kërcënimi ose përdorimi i forcës”, ka deklaruar presidentja.

Ndryshe, Policia e Kosovës u sulmua nga një grup terroristësh më 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, ku u vra polici Afrimi Bunjaku.

Pas sulmit ndaj Policisë, rreth 30 serbë, të armatosur rëndë dhe të maskuar u fshehën në manastirin në Banjskë për disa orë, atyre iu kërkua nga Policia e Kosovës që të dorëzoheshin, por ata refuzuan të bëjnë një veprim të tillë ku edhe vazhduan sulmet me armë ndaj policisë, nga gjuajtjet me armë mbetën të vrarë tre sulmues.

Policia ka konfiskuar një sasi të madhe armatimit, municionit, veturave dhe disa mjete tjera ushtarake gjatë hetimeve në atë zonë. Autoritetet kosovare po ashtu siguruan dëshmi se organizator i sulmit terrorist ka qenë nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...