8.3 C
Pec
E premte, 19 Prill, 2024

Osmani uron Suedinë për NATO-n: Moment historik për sigurinë

Parlamentet e të gjitha vendeve anëtare të NATO-s kanë votuar në favor të pranimit të Suedisë në NATO.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka uruar, kryeministrin suedez Ulf Kristersson!. “Ky është një moment historik për sigurinë, parandalimin dhe mbrojtjen evropiane!. Kosova do të vazhdojë të punojë me aleatët në përpjekjet tona për t’iu bashkuar Aleancës transatlantike, duke kontribuar për një Evropë më të sigurt dhe më të sigurt”, ka shkruar ajo në ‘X’.

Ndryshe, Suedia aplikoi për t’u bashkuar në vitin 2022 pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, por Hungaria e kishte akuzuar atë si armiqësore./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...