9.3 C
Pec
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Osmani zbardh takimin me Macron: I kërkova ta dënojnë Serbinë

Gjatë qëndrimit të saj në Spanjë, në kuadër të Samitit të Bashkimit Evropian, Presidentja Vjosa Osmani ka zhvilluar një takim me homologun e saj nga Franca, Emanuel Macron.

Osmani ka njoftuar se në takimin tete-a-tete, mes të dyve, është folur për situatën e sigurisë pas zhvillimeve të fundit në Kosovë, me theks te përkushtimi për paqe në rajon.

Ajo i ka kërkuar Macronit që Serbia të mos mbesë pa u dënuar për sulmin terrorist ndaj Republikës së Kosovës.

“Një diskutim i rëndësishëm me presidentin francez @EmmanuelMacron për zhvillimet e fundit të sigurisë në Kosovë dhe përkushtimin tonë të përbashkët për paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm. Theksova rëndësinë e mbajtjes së Serbisë përgjegjëse për aktin e saj të agresionit kundër Republikës sonë”, ka njoftuar presidentja./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...