12.7 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Pahor, Sllovenia, mbështetë bisedimet në mes Kosovës dhe Serbisë, por jo edhe ndryshimin e kufinjëve.

Gjatë vizitës në Shqipëri presidenti i Sllovenisë,Borut Pahor, përsëriti mbështetjen e vendit të tij në rrugën e anëtarësimit të Shqipërisë drejt BE-së,

Ai me këtë rast ka prezentuar edhe qëndrimin e vendit te tij përkitazi me dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë, të cilin e ka vlerësuar si shumë të rëndësishëm por, që ka thënë se Sllovenia, nuk mbështetë idenë e ndryshimit të kufinjëve.

Pahor, për Top Channel, ka deklaruar se prespektiva e Ballkanit, është anëtarsimi i të gjitha shteteve ne BE, kjo është një qështje e rëndësishme gjeopolitike, por ai ka potencuar se Europa, ka problemet e veta të brendshme, të cilat ndikojnë edhe në procesin e zgjërimit të unionit.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...