9.5 C
Pec
E martë, 21 Mars, 2023

Pamjet e reja nënujore tregojnë mbetjet e anijes të mbytur luftarake mbretërore Gloucester

Disa pamje të reja nënujore kanë ofruar pamjet e një anije luftarake e cila ishte mbytur përderisa po e barte një mbret të ardhshëm.

Qindra persona kishin vdekur kur anija Gloucester u nis për lundrim nga bregu i Great Yarmouth të Norfolk-ut, duke rrezikuar edhe vdekjen e Dukës së Jorkut, i cili më vonë u bë Mbreti James-i i dytë i Anglisë.

Zbulimi i saj në vitin 2007 kishte mbetur sekret deri në vitin 2007 për arsye të sigurisë.

Ky zbulim i anijes ishte përshkruar edhe si “zbulimi i vetëm historik detar më domethënës që nga zbulimi i anijes Mary Rose”.

Zhytësit kanë bërë qindra foto të zonës ku u zbuluan mbetjen e anijes për të krijuar një model 3D për një ekspozitë të re në Muzeun dhe Galerinë e Artit të Kalasë së Norwich-it. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...