3 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Para takimit në Ohër, Kurti bisedon me Sarrazin: Mbetemi konstruktiv dhe të përkushtuar ndaj dialogut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se ka zhvilluar bisedë me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë, Manuel Sarrazin, para takimit të 18 marsit.Kurti ka thënë se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për normalizim të plotë të marrëdhënie.

Kryeministri ka thënë se ka falënderuar Sarrazin për mbështetjen e vazhdueshme.Kurti është shprehur optimistë për takimin në Ohër, por ka thënë se arritja e marrëveshjes nuk varet vetë nga ai, duke aluduar në qëndrimet e presidentit serb.Dy ditë para takimit edhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për arritje të marrëveshjes sipas propozimit të Planit Evropian./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...