4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Parisi u thotë ‘Au Revoir’ skuterëve elektrikë me qira

Një vendim për ndalimin e marrjes me qira të skuterëve elektrikë ka hyrë në fuqi në Paris, si kundërpërgjigje ndaj një numri në rritje të personave të plagosur dhe vrarë në kryeqytetin francez.

Pothuajse 90% e atyre që morën pjesë në votimin e prillit për këtë çështje ishin në favor të ndalimit – por më pak se 8% e atyre që kishin të drejtë dolën për të votuar, shkruan Hugh Schofield në BBC

Parisi është tani një nga kryeqytetet e para që ka nxjerrë jashtë ligjit automjetet elektrike të marra me qira, vetëm pesë vjet pasi ishte një nga të parët që i miratoi ato.

Por a është ndalimi thjesht një shembull i demokracisë në veprim, apo janë në lojë forca më cinike?

Nuk është se po mbaj anë. Si një çiklist i varietetit tradicional, jam më shumë se pak i mërzitur nga mënyra se si “automjetet personale” elektrike, si e-skuterët po zënë hapësirën tonë.

Dyzet vjet duke bërë fushatë për shtigje biçikletash, vetëm për t’u shtrydhur anash nga një lloj i ri transporti me motor.

As nuk e marr me dashamirësi atë që – si baba i fëmijëve të vegjël – kam dëshmuar shumë rregullisht vitet e fundit: skuterët që lëvizin në trotuar dhe kërkojnë t’u shmangesh me urgjencë.

Një miku im i mirë theu një brinjë kur u rrëzua nga një skuter elektronik në Paris. Kjo ishte vitin e kaluar, dhe atij ende i dhemb kur kollitet.

Jo, nuk kam dashuri për automjetin me lundrim të lirë. Nëse do të kisha mendjen time, ato nuk do të ishin shpikur kurrë, dhe sot popullsia do të lëvizte me biçikletë nëpër rrugët e Parisit si të ishte Amsterdami në vitet ’70 – duke përdorur këmbët, jo gishtat në një buton./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...