17.4 C
Pec
E mërkurë, 6 Korrik, 2022

Parlamenti Evropian miraton me shumicë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë si anëtare të Bashkimit Evropian

Parlamenti Evropian miraton me shumicë statusin e kandidatit për Ukrainën dhe Moldavinë si anëtare të Bashkimit Evropian.

Ukraina aplikoi disa ditë pas fillimit të agresionit rus në shkurt dhe që atëherë procesi ka ecur me një shpejtësi rekord.

Ambasadori i saj në BE i tha BBC-së më herët se ky hap do të ishte një nxitje psikologjike për ukrainasit.

Por Vsevolod Chentsov pranoi se “integrimi i vërtetë” mund të fillonte vetëm kur të mbaronte lufta.

Statusi i kandidatit është hapi i parë zyrtar drejt anëtarësimit në BE. Por mund të duhen shumë vite për t’u bashkuar dhe nuk ka asnjë garanci për sukses. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...